Rosia sa Vám okná? Chyba nemusí byť vo výrobku...

Rosenie okien môže byť veľmi nepríjemné, a to hlavne preto, že mnohokrát nejde len o kozmetickú záležitosť. Dlhodobé rosenie okien môže byť závažný problém nakoľko vlhkosť spôsobuje vznik plesní. V drvivej väčšine prípadov však na vine nie sú okná. Práve naopak, rosenie môže indikovať, že okná dobre tesnia. A hlavný problém preto môže byť spôsob ich používania.
Rosenie alebo kondenzácia vzniká keď sa teplý a vlhký vzduch stretne s chladnejším povrchom. Tento fyzikálny jav si môžeme ľahko vyskúšať ak napríklad vytiahneme z chladničky sklenenú fľašu a necháme ju chvíľu ležať na stole. Na reakciu nemusíme čakať dlho. Rosenie okien funguje na rovnakom princípe. Staré okná s najväčšou pravdepodobnosťou dostatočne netesnili čo spôsobovalo,  že sa vlastne “nepretržite vetralo“.

 

Rosenie môže vznikať štyrmi rôznymi spôsobmi:

Rosenie okien vo funkčnej škáre

Tu zväčša ide o chybnú montáž okien. Napríklad zlé napojenie okna na ostenie. Ak chýba dobrá tepelná izolácia môžu sa tvoriť tepelné mosty. V tomto prípade je dobré poradiť sa s odborníkom.

Rosenie v priestore medzi sklami

V prípade, že k roseniu dochádza medzi sklenými platňami jedná sa o chybu. Znamená to, že priestor medzi sklami nie je hermeticky uzatvorený a dnu preniká vzduch. Pokiaľ si nie ste vedomí, že by bolo sklo poškodené môže ísť o chybu z výroby.

Rosenie skiel z vonkajšej strany

Vonkajšie sklo ochladzuje viac ako je teplota okolitého prostredia. Čo znamená, že teplo neprestupuje z vnútra von a teda okná dobre tesnia. V tomto prípade sa teda nejedná o chybu.

Rosenie skiel z vnútornej strany

Toto je najčastejší problém, ktorý sa objavuje hlavne pri novostavbách ale aj pri rekonštrukcii starších budov. Rosenie nastáva v prípade, že sklo je príliš studené a vlhkosť vzduchu v miestnosti je príliš vysoká. Tento problém je najviac badateľný v účelových miestnostiach napríklad v kuchyni pri varení alebo v kúpeľni pri sprchovaní. Ale aj pri sušení bielizne, ráno po prebudení ak sme spali so zatvoreným oknom atď. Vlhkosť zvyšuje aj veľké množstvo izbových rastlín či veľa ľudí v miestnosti. Vo všetkých týchto prípadoch dosahuje vlhkosť vzduchu zvýšené hodnoty. Sledovať vlhkosť v miestnosti je však praktické nie len kvôli “orosovaniu“ okien. Ak Vám vlhkosť v miestnosti dlhodobo prevyšuje 50% môže postupom času dochádzať aj k zdravotným problémom nakoľko vlhké prostredie je ideálne pre tvorbu baktérií a plesní. Ďalšou výhodou nižšej vlhkosti je fakt, že vzduch, ktorý je vlhkejší potrebuje na svoj ohrev výrazne vyššiu teplotu než vzduch suchší.

Spôsobov ako regulovať vlhkosť vzduchu v miestnosti je hneď niekoľko. Pri varení treba používať digestor, po sprchovaní nevetrať otvorenými dverami do obytných priestorov, samozrejme pokiaľ je to možné, na trhu dostať množstvo rôznych druhov pohlcovačov vlhkosti, ale najdôležitejšie je naučiť sa vetrať.

 

Ako teda správne vetrať:

Spôsobov vetrania môže byť hneď niekoľko. Jedným z najúčinnejších je tzv. nárazové vetranie. Pri tomto spôsobe vetrania treba otvoriť všetky okná dokorán aspoň na 5 až 10 minút. Druhou veľmi účinnou možnosťou je priečna ventilácia ľudovo povedané prievan kedy do korán otvoríme nie len okná ale aj dvere čím vymeníme v pomerne krátkom čase (3 – 5 minút) vzduch v celej miestnosti.

 

Kontakt

Okenné štúdio - Ján Melicherčík
J. Kalinčiaka 5
Prievidza
971 01

Mobil: 0908 751 738
Tel. / Fax: 046/548 81 69

                    

© 2010 Všetky práva vyhradené.